Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-02-04 16:59:09
Autor zdjęcia/źródło: FamVeld Shutterstock
Warto wiedzieć, że alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego, która często występuje m.in. u niemowląt i małych dzieci. Taki problem może pojawić się u każdego maluszka, jednak jeśli dodatkowo rodzice lub rodzeństwo są alergikami, ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u samego dziecka także wzrasta. Ważną rolę w profilaktyce pojawienia się alergii pełni karmienie piersią – to właśnie poprzez mleko mamy niemowlę ma pierwszy, łagodny kontakt z alergenami i może wyrobić sobie na nie tolerancję.
Na etapie rozszerzania diety niemowlęcia najlepiej podawać mu najpierw jednoskładnikowe dania i monitorować, jak reaguje na nie maluszek. Wtedy łatwiej będzie wyłapać ewentualne objawy alergii czy nietolerancji pokarmowej. Przy wykluczaniu z diety niemowlęcia niektórych składników potencjalnie alergizujących konieczne jest dokładne czytanie etykiet produktów, jakie chcemy włączyć do codziennego menu pociechy. Czasami alergeny ukryte są w produktach, które na pozór wydają się całkowicie bezpieczne dla organizmu małego alergika.
Do najczęstszych alergenów pokarmowych zalicza się m.in. białko mleka krowiego, jaja kurze, pszenicę (gluten), ryby, skorupiaki, soję i orzechy. Gdy spożycie któregoś z nich skutkuje pojawieniem się dokuczliwych objawów, lekarz, na podstawie zebranego wywiadu i ewentualnych badań może zalecić wyłączenie jednego lub kilku takich produktów, czyli wprowadzenie diety eliminacyjnej.
Istotą diety eliminacyjnej jest stałe lub czasowe pomijanie w posiłkach produktów alergizujących, wywołujących objawy alergii u niemowlęcia. Pediatra może zalecić rodzicom, by wyłączyli z jadłospisu jeden produkt lub grupę produktów źle tolerowanych przez dziecko. Jeśli objawy pojawiają się np. po spożyciu mleka, dieta eliminacyjna będzie polegała na wykluczeniu go z menu dziecka, wraz z wszelkimi jego przetworami – np. jogurtami, serami żółtymi i białymi.
Dziecko na etapie rozwoju potrzebuje wielu ważnych składników mineralnych i witamin, które powinno otrzymywać wraz z posiłkami. Dieta eliminacyjna na początku może być sporym utrudnieniem dla rodziców, jednak z czasem nowe zasady żywienia niemowlęcia z pewnością staną się nawykiem. We właściwym zbilansowaniu takiej diety u maluszka pomóc mogą produkty zbożowe, które powstały specjalnie z myślą o maluszkach na diecie eliminacyjnej – Nestlé SINLAC i Nestlé SINLAC bez dodatku cukru*. Produkt Nestlé SINLAC nie zawiera mleka, glutenu czy białka sojowego, ani laktozy – jego skład bazuje na mączce chleba świętojańskiego (karobie) i ryżu.
Chleb świętojański jest rośliną strączkową, niezawierającą glutenu, za to będącą źródłem białka i niezbędnych składników mineralnych. Podobnie jak ryż jest również lekkostrawny. Zarówno Nestlé SINLAC, jak i Nestlé SINLAC bez dodatku cukru* zawierają:
Nestlé SINLAC zawiera także dodatkowo aktywne kultury bakterii Bifidus BL, które naturalnie zasiedlają przewód pokarmowy dzieci karmionych piersią.
Nestlé SINLAC i Nestlé SINLAC bez dodatku cukru* to produkty wysokiej jakości – należą do żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci, która spełnia wyższe wymagania niż te, jakie stawiane są żywności dla dorosłych. W przypadku żywności dla niemowląt i małych dzieci badany jest m.in. poziom metali ciężkich (takich jak kadm i ołów), a także pestycydów.
Nestlé SINLAC i Nestlé SINLAC bez dodatku cukru* mogą stać się pierwszym posiłkiem zbożowym dla twojego niemowlęcia na diecie wykluczającej popularne alergeny. Oba wspominane produkty rodzice mogą włączać do diety eliminacyjnej dziecka także później, by ją urozmaicić i komponować ciekawe posiłki. Nestlé SINLAC może być samodzielnym daniem dla niemowlęcia (wystarczy dodać go do wody), ale można go też wykorzystywać jako dodatek do innych dań – np. naleśniczków, placków itp. W ten sposób produkty od Nestlé wspierają rodziców w urozmaiconym i zbilansowanym żywieniu niemowląt na diecie eliminacyjnej.
* zawiera naturalnie występujące cukry
**zawartość zgodnie z przepisami prawa
Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Baby&me
Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.